Anasayfa / Games / Bilgisayar Oyunu / Yakuza: Like a Dragon

Yakuza: Like a Dragon

Yakuza: Like a Dragon
İçeriği Oyla
  • Oylar: 25
  • Yorumlar: 0
Popülerite 7.41% 7.41%

İçeriği Oyla

Yakuza 0 gibi bir Yakuza oyunu geldi mi? Hayır. Peki gelir mi? Muhtemelen hayır. Ama size Yakuza 0’ın Spiritual successor’ını takdim edeyim: Yakuza: Like a Dragon.

Biraz tuhaf bir giriş oldu ama Yakuza: Like a Dragon oynarken bana en çok Yakuza 0 hissi veren yakuza oyunu oldu. (Kendisi benim ve pek çok kişinin favori yakuza oyunudur.) Oyuna kesinlikle bayıldım. Hem yeni karakterler, hem de yeni bir dövüş sistemi gerçekten oyuna ihtiyaç duyduğu ferahlığı katmış. Kiryu ve bazı diğer arkadaşlarla 7 oyun üst üste ağız burun kırmalı gerçek zamanlı dövüş sisteminin ardından sıra tabanlı savaş sistemi benim çok hoşuma gitti. Açıkçası ben hiç JRPG oyunu oynamadım bu yüzden sıra tabanlı savaş sistemi benim için çok yeni bir şeydi, sırf bu yüzden çok sevmiş olabilirim.

Bir yakuza, bir bar hostesi, bir polis, bir evsiz, bir Çin Mafyası ve bir K-Pop üyesi bir bara girmişler.

Şimdi biraz karakterlerden bahsedeyim, yani Ichiban Kasuga ve arkadaşlarından. Yeni ana karakterimiz Ichiban Kasuga, Kazuma Kiryu gibi bir tank değil. Kendisi bu oyunda bir şeyler başarabilmek için dostlarına bel bağlayan çok şapşal bir karakter aslında. Oyun boyunca Kasuga’nın yeni arkadaşlar edinmesini ve bu arkadaşlarıyla arasında bir bağ oluşmasına şahit oluyorsunuz. Kasuga aslında 42 yaşındaki bir adamın içine hapsolmuş bir çocuk gibi. Hayatı ve yaşadığı maceraları bir oyuncunun gözünden görüyor, sanki bir Dragon Quest oyunun içindeymiş gibi. Bu da dövüşler sırasında çok fantastik sahnelerin oluşmasını sağlıyor. Kasuga’nın yanında görevinden alınan bir polis olan Adachi, bir evsiz ve eski bir hemşire olan Nanba, favori karakterlerimden biri olan Saeko, Yakuza 6 oynayanların hatırlayacağı gizemli karakter Joon-gi Han ve Çinli Majima olarak tarif edebileceğim Zhao bulunuyor. Eğer Management Mode mini oyununda ilerlerseniz partinize Eri isimli bir hanımefendi de katılabiliyor, atlanmamasını tavsiye ederim.

Meslek sistemi.

Oyunda bir meslek sistemi mevcut. Hello Work ismi verilen bir yerden karakter için çeşitli meslekler seçebiliyor ve bu mesleklerin levelını yükseltebiliyorsunuz. Her mesleğin kendine özel saldırı, iyileştirme ve savunma yetenekleri ve yine her mesleğin kendine özgü silahları bulunuyor. Tıpkı bir RPG oyunundaki gibi çeşitli malzemelerle bu silahları upgrade edebiliyorsunuz ve bu silahların ateş, elektrik, su vs. hasarları bulunuyor. Oyunu bitirmeden önce mümkün olduğunca hepsinde level atlamaya çalıştım ben.

Mini oyunlar ve substoryler.

Bu oyunu Yakuza 0’a benzetmemin sebeplerinden birisi de mini oyunlarının o oyundaki gibi zengin olması. Ana hikayeye biraz ara vermek isteyeceğiniz zaman sizi meşgul edebilecek ve eğlendirebilecek çeşitli mini oyunlar mevcut ve bunların bazıları önceki oyunlarda olmayan, yepyeni mini oyunlar. Mesela Mario Kart çakması olan Dragon Kart, gayet zevkli bir mini oyun. Substoryler de tıpkı önceki oyunlarda olduğu gibi sizi güldürecek, şaşırtacak ve hatta bazen ağlatabilecek düzeyde. Hepsi de çok güzeldi. Ayrıca oyunda diğer RPGlerde olduğu gibi Dungeon’lar mevcut. Bu Dungeon’larda level atlayıp nadir olan itemler bulabiliyorsunuz.

Son yorumlarım.

Yakuza Like a Dragon benim seride en sevdiğim ikinci oyun oldu. Tadını çıkarta çıkarta, hiç acele etmeden 100 saatin üzerinde bitirdim ve tüm başarımları da açtım. İlginç bir şekilde kolaydı hepsi, özellikle diğer oyunlara kıyasla. Ayrıca şunu eklemeden geçemeyeceğim bu oyun beni seride en çok zorlayan İngilizceye sahip olan oyun oldu. Sık sık sözlük kullanma ihtiyacı hissettim çünkü ana hikayenin politik bir doğası var bu yüzden ağır politik terimler bulunuyor. Eğer hiçbir yakuza oyunu oynamadıysanız ve bu oyunu almayı düşünüyorsanız içiniz rahat bir şekilde alabilirsiniz. Ben (3-4-5 ve 6’nın da PC’ye gelecek olmasıyla) tüm oyunları baştan oynamanızı öneririm çünkü hepsi harika oyunlar fakat onları oynamadan da bu oyunu pekala oynayabilirsiniz çünkü eski olaylara ve karakterlere göndermeler olsa da hikaye açısından kendi ayakları üzerinde duran bir oyun. Zaten bu oyun hem eski oyuncuları memnun etmek hem de yeni oyuncuları seriye sokabilme niyetiyle yapılmış bir oyun.

Yakuza: Like a Dragon
Yakuza: Like a Dragon Full İndir
Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:
64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Core i5-3470 | AMD FX-8350
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 660, 2 GB | AMD Radeon HD 7870, 2 GB
Depolama: 40 GB kullanılabilir alan
İlave Notlar: Requires a CPU which supports the AVX and SSE4.2 instruction set
ÖNERİLEN:
64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Core i7-6700 | AMD Ryzen 5 1400
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060, 3 GB | AMD Radeon RX 580, 4 GB
Depolama: 60 GB kullanılabilir alan
İlave Notlar: Requires a CPU which supports the AVX and SSE4.2 instruction set

Yakuza: Like a Dragon Full İndir
İndir - 46 GB